Röntgenologická diagnostika

Röntgenologická diagnostika
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Röntgenologická diagnostika (RTG) ortopedických problémov (priama digitalizácia prístrojom Isomedic X ray unit type 30 KW HF)

  • traumatológia (luxácie, fraktúry)

Pes a mačka majú kostru podobnú tej našej. Kosti ich kostry môžu zlyhať (zlomiť sa) z mnohých príčin, ako aj tie naše. Toto môže byť spôsobené športovým zranením, súbojmi, pádmi, autoúrazmi, ako aj skrytým ochorením, ktoré môže predurčovať k vyššiemu sklonu k zlomeninám, tzv. patologický fraktúram. Príznaky zlomených kostí, prípadne zranených šliach a väzov môžu byť rôzne, od ťažkého krívania, nepoužívania končatiny, cez opuchy a bolestivosť kĺbov až po abnormálny pohyb, prípadne uhol končatiny. Pred chirurgickým riešením zlomenín, alebo zranení kĺbov sú nutné niektoré diagnostické kroky. Tieto môžu závisieť na type zranenia, ale vo všeobecnosti zahŕňajú RTG vyšetrenie. Okrem zlomenín sa v traumatológii ďalej stretávame s rôznymi druhmi luxácií, ktoré môžu mať podobné príčiny vzniku ako aj symptomatológiu. Najčastejšie sa stretávame s luxáciou bedrového kĺbu, ale tiež s luxáciou lakťového, ramenného a kolenného kĺbu. Rovnako ako u zlomenín, aj pri traumatických luxáciách zohráva RTG kľúčovú úlohu pri ich diagnostike.

 

  • vývojové ochorenia (DKK, DLK, OCD)

 

RTG diagnostika je rovnako nenahraditeľná pri diagnostike vývojových ochorení, z najčastejšie prezentovaných je to dysplázia bedrového a lakťového kĺbu, a tiež osteochondróza.

Dysplázia bedrového kĺbu je komplex ochorení, ktoré vedú k degenerácii kĺbu, jedná sa o geneticky prenášané ochorenie. Abnormálna voľnosť kĺbu sa najvýraznejšie začína prejavovať okolo 4 . mesiaca veku a progresívne sa zhoršuje. Ďalšími dôležitými faktormi, ktoré sa na ochorení podieľajú je výživa, rýchlosť rastu u šteniat a záťaž, ktorej je v tomto období pes vystavovaný.

Dysplázia lakťového kĺbu predstavuje najčastejšiu príčinu krívania na hrudníkovú končatinu. Dysplázia lakťového kĺbu je rovnako ako DKK polygénne ochorenie, ktoré ovplyvňujú dedičné aj environmentálne faktory. Developmental elbow disease (ED) je syndróm, ktorý zahŕňa niekoľko vývojových abnormalít lakťového kĺbu, bežne vedúcich k osteoartritíde a bolesti. ED zahŕňa FCP (fragmented medial coronoid process), OCD (osteochondrosis of the humeral trochlea), UAP (ununited anconeal process), inkongruitu a ochorenie chrupavky.

Osteochondróza je vývojové ochorenie kĺbovej chrupavky, postihujúce viacero kĺbov u psa (najčastejšie ramenný, lakťový, pätový a kolenný kĺb). Bezproblémový pohyb v kĺbe zaisťuje hladká chrupavka, pokrývajúca kĺbové plochy dvoch susediacich kostí, táto chrupavka je zvlhčovaná kĺbovou synoviálnou tekutinou. Pokiaľ dôjde k poškodeniu hladkého povrchu chrupavky akýmkoľvek procesom, pohyb v kĺbe sa stáva bolestivý. U psa s OCD je chrupavka poškodená a vyvíja sa abnormálne. Môže dochádzať k tvorbe trhliny v chrupavke až k odlúčeniu voľnej chrupavčitej chlopne. Tento fragment, ktorý sa v kĺbe voľne pohybuje, je ďalším zdrojom bolesti a traumatizuje chrupavku kĺbu. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje u veľkých plemien psov (nad 25 kg).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.